„Urodziłam się, żeby zabawiać ludzi”. Historia sukcesu Lady Gagi

Stefani Joanne Angelina Germanotta urodziła się 28 marca 1986 r. w Nowym Jorku, w rodzinie o włosko-kanadyjskich korzeniach, a muzyka towarzyszyła jej od dziecka. Miała cztery lata, gdy zaczęła grać na fortepianie, jako 13-latka skomponowała pierwszą piosenkę. Dziewczynce nie brakowało też temperamentu, którego nie udało się poskromić nawet nauczycielom ze znanej z surowych zasad katolickiej szkoły na Manhattanie. Uwielbiała śpiewać, po lekcjach występowała w nowojorskich klubach i barach. „Urodziłam się, żeby zabawiać ludzi” – stwierdziła po latach.

Narodziny Gagi

Miała 17 lat, gdy rozpoczęła studia w Tisch School of the Arts, prestiżowej placówce działającej przy Uniwersytecie Nowojorskim. Wytrzymała tam tylko cztery semestry. Odeszła, gdyż uznała, że jest gotowa samodzielnie pokierować swoją karierą. Początki nie były jednak łatwe. Germanotta utrzymywała z koncertów i burleski w klubach gejowskich.

Dopiero w 2006 r. młodą wokalistką, śpiewającą wówczas w zespole SGBand, zainteresowała się łowczyni talentów Wendy Starland, która przedstawiła Germanottę znanemu producentowi muzycznemu Robowi Fusarowi. To on przyczynił się do powstania pseudonimu artystycznego, pod którym miał ją niebawem poznać cały świat. Podobno w jednym z maili porównał młodą wokalistkę do charyzmatycznego lidera zespołu Queen, Freddiego Mercurego i wspomniał znany przebój grupy, „Radio GaGa”. Niedługo później Germanotta zaczęła się przedstawiać jako Lady Gaga.

W 2007 r. artystka trafiła pod skrzydła innego producenta, Vincenta Herberta. Początkowo zajmowała się przede wszystkim pisaniem piosenek dla innych wokalistów, m.in. Britney Spears czy Jennifer Lopez, ale w końcu zaproponowano jej kontrakt na debiutancki album. Płyta „The Fame” zyskała ogromną popularność, zaś pochodzące z niej single „Just Dance” czy „Poker Face” osiągnęły szczyty list przebojów na całym świecie.

Kolejne płyty umocniły pozycję Lady Gagi. Dziś jest jedną z największych gwiazd show-biznesu, mającą na koncie miliony sprzedanych albumów i singli oraz niezliczoną ilość nagród, w tym dziewięć Grammy. Jednak artystka słynie też ze skłonności do szokowania, zwłaszcza kreacjami, np. sukienką wykonaną z maskotek Kermita albo… surowego mięsa. „Wszystkie moje piosenki muszą mieć znaczenie, wszystkie ubrania mieć w sobie coś z ikony. Ale muszą być jednocześnie tak samo wyjątkowe w swojej najpłytszej formie. Ludzie powiedzą: Gaga jest taka urocza, albo Gaga jest do kitu – grunt, że zapamiętają” – tłumaczy gwiazda w jednym z wywiadów.

Do ulubionych Pobierz Komentarze

Głosy

Dodano 14 kwietnia 2019 o 01:04

Komentarze

Zobacz również

Do ulubionych Pobierz Komentarze

Głosy

Dodano 16 czerwca 2019 o 20:06
Do ulubionych Pobierz Komentarze

Głosy

Dodano 16 czerwca 2019 o 19:06
Do ulubionych Pobierz Komentarze

Głosy

Dodano 16 czerwca 2019 o 20:06
Do ulubionych Pobierz Komentarze

Głosy

Dodano 17 czerwca 2018 o 14:06
Do ulubionych Pobierz Komentarze

Głosy

Dodano 17 czerwca 2018 o 14:06